W Polsce jesteśmy dość tradycyjni, jeśli chodzi o sposób przyjęcia gości podczas wesela: wszyscy mają swoje miejsca siedzące, a kelnerzy podają potrawy ciepłe do stołu każdemu z gości. Jednak rodzaje przyjęć różnią się nieco i znacznie mogą zminimalizować wydatki.

Aperitif

To najskromniejszy sposób przyjęcia gości. Po prostu rozdawane są przez kelnerów napoje alkoholowe bądź bezalkoholowe i zimne przekąski na tacach. Jeśli ślub ma miejsce w USC i nie ma po nim żadnego innego przyjęcia dla gości lub jest tylko kolacja dla rodziny, wówczas można zorganizować właśnie takiego rodzaju poczęstunek. Trwa zwykle nie dłużej niż pół godziny i jest formą podziękowania tym, którzy przyszli na ślub.

 

 

Cocktail party

To jest już większa forma przyjęcia. Tutaj goście będą oczekiwać czegoś więcej niż zimne przekąski i napoje. Podczas tego rodzaju przyjęcia mogą być dostępne przekąski koktajlowe ciepłe i zimne, rozdawane przez kelnerów na tacach ale również i dostępne z bufetów. Nie będą to duże dania ciepłe lecz tzw. finger food, tj. potrawy do których nie potrzeba sztućców, bądź fork food, tj. potrawy, do których konsumpcji wystarczy tylko widelec. Najczęściej na sali, na której odbywa się przyjęcie ustawione są stoliki koktajlowe, by goście mogli położyć talerzyki czy szkło. Tego typu przyjęcia nie trwają dłużej niż 2 godziny i są organizowane w porze kolacji, raczej nie później niż do 21.00.

Przyjęcie bufetowe 

To jest największa z form przyjęć na stojąco. Zaczyna się zwykle po godz. 20.00. Sala jest zwykle ustawiona zarówno w stoliki koktajlowe jak i okrągłe stoły by przynajmniej część gości mogła usiąść.

Oczywiście, miejsca nie są przypisane żadnej osobie w więc liczba miejsc nie jest równa liczbie zaproszonych gości. W tej formie kelnerzy przede wszystkim zbierają brudne szkło i naczynia oraz uzupełniają wraz z kucharzami bufety. Bufety mogą być bardzo bogate z zakąskami zimnymi, daniami ciepłymi (w tym zupa) oraz deserami.

Osobno jest często stawiany bar z napojami, do którego goście podchodzą sami i sami nakładają sobie potrawy na talerze w ilościach, jakie im odpowiadają. Takie przyjęcie może trwać o wiele dłużej niż koktajl party jednakże krócej niż tradycyjne wesele. Jego zaletą jest to, że goście czują się swobodnie a także fakt, że powinno być tańsze.

Garden party

To jest przyjęcie bufetowe lecz na powietrzu. W Polsce często takim garden party są poprawiny. Jeśli ktokolwiek organizuje poprawiny stara się je urozmaicić gościom nie organizując ich w tej samej sali, co wesele ale właśnie na dworze. Również ustawiane są bufety, często dodatkową atrakcją dla gości jest grill. Garden party można organizować zarówno w ciągu dnia, jak i na kolację. Jednakże w Polsce musimy uważać z organizacją tego typu przyjęć przede wszystkim ze względu na pogodę, która bywa niepewna. Zawsze więc warto mieć tzw. plan B, tj. ewentualne miejsce, w którym goście mogą się schronić podczas deszczu lub po prostu organizować garden party pod namiotami.

Przyjęcia zasiadane 

Tutaj można zorganizować ślubny obiad bądź ślubną kolację, ewentualnie kolację wraz z tańcami, która jest najbardziej popularna. Przyjęcie zasiadane oznacza takie, podczas którego każdy z gości ma swoje miejsce siedzące przypisane bądź nie. Posiłek może być dostępny wówczas z bufetu tzw. szwedzkiego stołu lub podawany przez kelnerów od stołu.

Przyjęcia stojąco-zasiadane

To po prostu połączenie przyjęcia na stojąco z zasiadanym. Zwykle więc, zaczynamy od aperitifu lub koktajlu,które po pewnym czasie przechodzą w przyjęcia zasiadane. Mamy np. najpierw aperitif na stojąco w oczekiwaniu na przyjazd młodej pary z kościoła do miejsca wesela a potem goście siadają za stołami i od tej pory przyjęcie ma formę zasiadaną. Jeśli goście nie znają się dobrze, taki aperitif czy koktajl jest idealnym momentem na zapoznanie się. Można wówczas wykorzystać jedną z mam lub jednego z ojców, by poznali rodziny między sobą.

Udanych wyborów życzy DecoMorreno Events
Wesele w hucznym stylu czy na spokojnie? Rodzaje przyjęć weselnych
5 (100%) 2 ocen

Zobacz również...

Tag : aperitif, garden party, organizacja wesela, przyjęcia zasiadane, rodzaje przyjęć, ślub, wesele, wesele na bogato, weselny budżet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *