Dobrym pomysłem jest zrobienie niewielkich badań przed podjęciem wspólnie wielkich decyzji finansowych. Przeczytaj ten przewodnik, aby dowiedzieć się, co należy wiedzieć o łączeniu finansów z współmałżonkiem.

Gdy zbliża się data ślubu, logiczne jest zacząć myśleć o wszystkich rzeczach, które musisz zrobić, aby przygotować się na ten dzień. Ale dobrze jest zorganizować trochę czasu, aby popracować nad szczegółami swojego życia po ślubie, a organizacja finansów ze swoim partnerem powinna znajdować się na tej liście. (Wiemy, że to nie brzmi zabawnie, ale wysłuchaj nas!) Jedną z najbardziej popularnych opcji dla nowożeńców jest otwarcie wspólnego konta bankowego; już dzielisz się wszystkim innym, więc łączenie finansów wydaje się być rewelacyjnym rozwiązaniem. Ale czy to naprawdę najlepszy wybór dla Ciebie i Twojego partnera?
Jest kilka podstawowych elementów, które wszystkie pary muszą rozważyć, zanim podejmą tą decyzję.

Konto wspólne może być odpowiednie dla Ciebie i Twojego współmałżonka,     jeśli …
… już rozmawiałeś o finansach.

Pieniądze są drażliwym tematem dla wielu ludzi, więc dyskusja na temat drobnych szczegółów Twojego statusu finansowego z Twoim współmałżonkiem może nie być bezbolesna. Mimo tego, dobrym pomysłem jest, aby rozmowa o pieniądzach stała się priorytetem przed ślubem. Zbyt wiele par nie ma pojęcia o finansach osoby, którą zamierza poślubić, co może prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek po połączeniu pieniędzy. Jeśli rozważasz otwarcie wspólnego konta, nawiąż rozmowę. Zacznij od przejrzenia pensji, bonusów i tym podobnych. Następnie przejdź do poznania zobowiązań kredytowych, aktywów, pożyczek studenckich i innych części finansowych. Jeśli dokonałaś już sprawdzenia bagażu finansowego drugiej strony i akceptujesz jego finanse to jesteś w dobrym punkcie! Ale sprawdź dokładnie, czy niczego nie przegapiłaś – czasami może to wymagać wielu rozmów, aby wszystkie drobne szczegóły zostały omówione.

… myślisz w kategoriach naszych, zamiast twoich i moich.

Już czujesz się jak partner, który zmierza w tym samym kierunku. Ale zanim otworzysz wspólne konto bankowe, upewnij się, że twoja połówka również chciałaby otworzyć wspólne konto, bez przymusu. Często bywa tak, że nowożeńcy najpierw wpłacją środki na swoje osobiste konta bankowe, a następnie wpłacają pozostałe środki na wspólne konto. To jest ciagła walka, kto powinien wpłacać więcej. Często z takich sytuacji rodzą się kłótnie.

Nie ma nic złego w utrzymywaniu własnego konta na boku. Ale najlepiej, jeśli początkowo wpłacasz całą swoją pensję na wspólne konto, a następnie rozdzielasz ją na zakupy spożywcze, rachunki telefoniczne, spłaty kredytu hipotecznego i oszczędności. „Nie ma już” dochodu „i” dochodów „po ślubie, to” nasze dochody „.

… wspólnie ustaliłeś cele finansowe.

Jeśli Ty i Twój przyszły współmałżonek pracujecie nad realizacją celów finansowych, takich jak zaliczka na dom lub emeryturę, otwarcie konta może pomóc w dotarciu do nich. Na początek łatwo jest śledzić, ile oszczędzasz, gdy Twoje pieniądze znajdują się na jednym scentralizowanym koncie. A ponieważ oboje macie wspólny udział w koncie, oboje macie taką samą odpowiedzialność za sukces. Co najważniejsze, posiadanie wspólnego konta ułatwi rozmowę o pieniądzach z partnerem. Kiedy oboje jesteście w stanie zobaczyć, ile zarabiacie każdego tygodnia, częściej mówicie o swoich finansach w zdrowy, konstruktywny sposób.

Wspólne konto bankowe może nie być dobrym pomysłem, jeśli …
… istnieją znaczne różnice w sposobie myślenia o pieniądzach.

Pieniądze są już źródłem rywalizacji dla wielu małżeństw – a kłótnie o każde małe wypłaty i depozyty nie pomogą Ci ani Twojemu wkrótce małżonkowi dojść do rozwiązania na dłuższą metę. Ale jeśli chcesz podjąć wyzwanie jak poradzić sobie z finansami razem jako para przed otwarciem konta (zwłaszcza, gdy ktoś z was wydaje pieniądze bardziej swobodnie podczas gdy drugi jest bardziej oszczędny, lub jeśli masz przeciwstawne poglądy na temat wydawania i oszczędzania pieniędzy.) Może to wymagać czegoś tak prostego, jak rozmowa o tym, jak oboje możecie narazić na szwank swoje wierzenia. Nie zapominaj, że jeśli planista finansowy nie wystarczy, doradca małżeński może być Twoim najlepszym przyjacielem również w tej sytuacji; pomoże on złagodzić niektóre różnice, które oboje możecie mieć.

… masz stosunkowo nierównomierne aktywa.

Własność, spadki, zapasy, obligacje – wprowadzasz wszystkie te aktywa do swojego małżeństwa. Ale jeśli jedno z was ma znacznie więcej aktywów niż drugie, rozsądniejsze może być utrzymanie tych funduszy osobno. Takie postępowanie chroni twoje aktywa, gdy wydarzy się coś nieprzewidzianego, np. jeśli jeden z Was zostanie pozwany lub dręczony pozwem. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli łączysz własność z aktywami z innymi członkami rodziny lub partnerami biznesowymi. Przede wszystkim daj im znać, że planujesz połączyć finanse ze współmałżonkiem, aby mogli odpowiednio zaplanować. Mediatorzy finansowi i inni eksperci pomogą w ułatwieniu zmian, aby wszyscy byli zadowoleni z wyniku.

 

Team DecoMorreno Events

Czy powinniśmy otworzyć wspólne konto bankowe razem po ślubie?
5 (100%) 2 ocen

Zobacz również...

Tag : finanse weselne, oszczędzanie po ślubie, wspólne konto bankowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *